• 7 lipca, 2021

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewiarygodnie ważny. chorób, które są nieuleczalne.

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uważany jest za chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które jedynie za pomocą fachowej terapii udaje się pokonać. I w tym miejscu należy podkreślić, iż pokonanie tej choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

Choroba alkoholowa zalicza się bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Oznacza to, iż uzależnionym od alkoholu jesteś już na całe swoje życie. Jednak twoje życie ma możliwość wyglądać inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Aby jednak tak to się potoczyło, konieczna jest fachowa opieka nad uzależnionym. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć alkoholizm, bardzo dobrym miejscem do tego jest specjalistyczna klinika leczenie w której ma naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu gwarantuje pierwszy oraz podstawowy warunek skutecznej terapii – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również odbyć detoks. Detoks jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby uzależnionej, ale też do pokazania jej, jak głęboko choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ de facto walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. To właśnie dlatego aspekt psychologiczny choroby alkoholowej jest tak ważny. Wszywka alkoholowa Lublin za każdym razem wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie chce się leczyć, jeśli nie ma w sobie chęci do walki, trudno oczekiwać dobrych efektów.

Wiedząc o tym doskonale, doktorzy w pierwszej kolejności pracują nad podejściem swoich pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, próbują w pełni zaangażować. Tych jednak, którzy pragną walczyć, wspierają w podtrzymaniu ich determinacji. W momencie kiedy widzą, że pacjent jest zdeterminowany, że pacjent bardzo chce walczyć, przechodzą dalej. W trakcie kolejnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do źródła problemu. Ponieważ samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest rezultatem. Bodziec, który popchnął ich pacjenta do picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wówczas kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala przejść do kolejnych etapów. To oczywiście wymaga czasu. Ale powinno się go wygospodarować, ażeby nareszcie oswobodzić się od złego w swojej głowie, który doprowadził to tego, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie gdy to będzie już za nami, możemy przejść do kolejnego etapu. Jego celem jest nauczenie pacjenta, jak powinna sobie poradzić podczas stresu. Dlaczego? Ponieważ szczególnie podczas takich chwil powraca chęć sięgnięcia po używkę. Oprócz tego pacjent uczy się także odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz zrozumienia, że nawet jego niewielka dawka może wywołać nawrót choroby.

Aspekt psychologiczny leczenia alkoholizmu jest niewyobrażalnie istotny. Można wręcz powiedzieć, że nie ma efektywnej terapii, bez współpracy z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, jak najbardziej potrafi także dać znakomite rezultaty, lecz powinno być ono pracą z psychologiem uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *