• 2 czerwca, 2021

W kamieniarstwie granit jest łatwym do obróbki kruszcem.

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które wraz z upływającym czasem bardziej się rozwija, gdyż istnieje duże zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, że miałoby być inaczej, dlatego że jest nieustanne i duże zapotrzebowanie na przykład na pomniki i nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna oraz służyło też do odmiennych celów niż służy dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną to znaczy to, że kamienne bloki należy na początek wydobyć zaś potem poddać je specjalistycznej obróbce.

Obecnie wydobyte bloki skalne cięte są na różnej grubości płyty w zależności od ich zastosowania. W kolejnym etapie są polerowane żeby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wtedy wycina się z nich potrzebne szczegóły, w których kolejny raz poleruje się powierzchnie zewnętrzne oraz obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie pomniki a także nagrobki, ale też przeróżne elementy budowlane, które także tworzone są z różnego typu kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one bardzo często tworzone ze skał magmowych, lub metamorficznych.

Najpospolitszą skałą magmową jest granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W naszym państwie również występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa a także w Tatrach. Granit wykorzystywany jest przede wszystkim w produkcji nagrobków i pomników. Jest również wykorzystywany w budowlance, ale zdarza się to rzadko, dlatego że w budowlance przeważnie wykorzystuje się skały osadowe. Granit jest głębinową, kwaśną oraz jedno krystaliczną skałą zbudowaną z plagioklazu, kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu. Granit może mieć różne barwy, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a także mieć różnorodne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym w obróbce materiałem. Co więcej szczegóły zrobione z granitu są wytrzymałe oraz wyglądają estetycznie. To dlatego poza nagrobkami oraz pomnikami wykorzystuje się go coraz częściej także w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe a także jeszcze kilka innych elementów. Obecnie zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak dziesiątki, czy wieki temu.

Obecnie rozwój w technologii doprowadził do tego, iż tą pracę w znacznym stopniu ułatwiają maszyny a także różnorodne narzędzia, które pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednak ludzkie ręce a także ludzka siła w każdej sytuacji jest niezastąpiona. Z tego powodu osoby , które pragną działać w tym zawodzie powinny odróżniać się dobrym zdrowiem oraz niemałym zasobem fizycznej siły. Co więcej, jak w każdym zawodzie, tak również i tutaj potrzeba właściwego podejścia do wykonywanej pracy a ponadto dokładności, gdyż tylko taki zakład, który tworzy wspaniałe oraz funkcjonalne elementy, jak również konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku a także dynamiczny rozwój. Dziś w Polsce w tej dziedzinie również istnieje duża konkurencja i zakład musi być konkurencyjnym pod każdym względem, aby utrzymać się w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *